Reklam Alanı!

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı dünya basınında

featured

Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonu kapsamında astronot Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı uzay yolculuğu başladı. SpaceX, Axiom 3 fırlatmasını saat 00.49’da gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın “İstikbal göklerdedir” sözüyle başladığı uzay seyahati dünya basınında yer aldı.

Dünyanın önde gelen uluslararası haber ajansları, “Türkiye’nin ilk astronotu Florida’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı.” sözleriyle Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolcuğunu duyurdu.

New York Times: Gelecek nesillere ilham kaynağı olacak

New York Times, mürettebat üyeleri arasında ilk Türk astronotun yer aldığını aktardı.

Gezeravcı’nın, ilk Türk astronotu olarak ülkesinde gelecek nesillere ilham kaynağı olmayı umduğuyla ilgili ifadelerine işaret edildi:

Bu uzay uçuşu yolculuğumuzun varış noktası değil, yolculuğumuzun sadece başlangıcı.

Reuters: Türkiye’nin ilk astronotu

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, “Türkiye’nin ilk astronotunun dahil olduğu mürettebat uzay istasyonuna uçtu” diye yazdı.

Otonom olarak işletilen Crew Dragon’un, cumartesi sabahı erken saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmasının beklendiği notu paylaşıldı.

“Seçkin kulübe giriyorlar”

Haberde, “Türkiye, Alper Gezeravcı’yı göndererek UUİ’nin konuk ülkeleri arasında seçkin ve büyüyen bir kulübe girmeye hazırlanıyor.” denildi.

Al Arabiya: Astronotlar arasında bir Türk var

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya, mürettebatın tamamının Avrupalı astronotlardan oluştuğunu, bunların arasında bir Türk’ün de yer aldığını yazdı.

Crew Dragon kapsülündeki astronotların, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketiyle fırlatıldığı belirtildi.

Al-Monitor: Türkiye’nin uzay çalışmalarına ilgisi artıyor

Türkiye’nin ilk astronotunun uzay yolunda olduğunu belirten Al-Monitor, “Türkler, uzaya yolculuğunu televizyonlardan canlı olarak izliyor.” dedi.

Türkiye’nin uzay çalışmalarına ilgisinin son 5 yılda arttığı, 2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulduğu anımsatıldı.

CNN’DEN İLK TÜRK ASTRONOT VURGUSU
Haberi duyururken ABD merkezli haber televizyon kanalı CNN, “SpaceX, Avrupa özel uzay misyonuyla ilk Türk astronotu gönderdi.” ifadelerini kullandı.

NBC haber kanalı ise Gezeravcı’yı ve uzay misyonunu, “Türkiye, İsveç ve İtalya’dan astronotlar en son ticari uçuşla uzay istasyonuna gönderildi. Astronotların Cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşması bekleniyor ve iki haftayı yörüngedeki istasyonda geçirecekler.” ifadeleriyle duyurdu.

TÜRKİYE’NİN UZAY PROGRAMINDA BİR İLK
Korea Post medya organı “Türkiye, Ulusal Uzay Programı kapsamında hedeflerine ulaşmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bloomberg ise, “Türkiye, ilk astronotunu SpaceX kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçurdu ve bu, ülkenin yeni oluşan uzay programında bir dönüm noktası oldu.” dedi.

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NUN TÜRK MİSAFİRİ
Asya merkezli uluslararası medya organı NDTV, “Türkiye’nin İlk Astronotu Bugün Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru yolda.” başlığını kullanırken ABD News “SpaceX, Türkiye’nin ilk astronotunu bir İsveçli ve İtalyan ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi.” dedi.

Hindistan merkezli Times of India, “Türkiye’nin ilk astronotunun bulunduğu mürettebat uzay istasyonuna doğru uçuşa başladı.” başlığını kullandı.

Çin merkezli South China Morning Post, “Türkiye’nin ilk astronotunu içeren ekip uzay istasyonuna doğru yola çıktı.” dedi.

Fransa merkezli gazete La Monde ise, “Türkiye’nin ilk astronotu, bir İsveçli ve İtalyan ile birlikte 18 Ocak Perşembe günü SpaceX Falcon roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.” dedi.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı dünya basınında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!