Reklam Alanı!

Türkiye’ye F-16 satışı: ABD Büyükelçisi’nden İsveç vurgusu

featured

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının ardından F-16 satışıyla ilgili ABD’den art arda açıklamalar geldi. ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’ye F-16 satışının onaylanması için Kongre’ye çağrı mektubu gönderdi. Konuyla ilgili ABD’nin Ankara büyükelçisi Jeffry Flake’in açıklamaları var. Flake, “İsveç’in NATO sürecinin onaylanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı F-16 satışının bildirimini Kongre’ye derhal gönderecek” açıklamasında bulundu.

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Joe Biden yönetimi Türkiye’ye 20 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kiti satışı için Kongre’ye mektup gönderdi. ABD’nin Türkiye Büyükelçis Jeff Flake de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ SONRASI KONRE’YE İLETİLECEK”

Flake, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin nihai imzayı birkaç gün içinde atacağını tahmin ettiğini ve bunun ABD Kongresi’nin Türkiye’ye F-16 uçağı satışını onaylaması yönünde adımlar hızlandıracağını söyledi.

Büyükelçi Jeff Flake, resmi onay belgesi Washington’a ulaştığında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın derhal Kongre’ye F-16 satışına ilişkin bildirimi göndereceğini söyledi.

BIDEN’DAN KONGRE’YE MEKTUP

Amerika Birleşik Devletleri’nde Biden yönetimi Türkiye’ye 20 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kiti satışı için Kongre’ye mektup gönderdi.

Amerikalı bir yetkiliye göre, Başkan Joe Biden mektupta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına işaret etti.

Biden resmi satış mektubunun ise İsveç’in NATO’ya üyelik süreci Ankara tarafından tamamlanır tamamlanmaz Kongre üyelerine gönderileceğini iletti.

Bu adım, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü onaylamasının ardından geldi.

Dışişleri Sözcüsü Vedant Patel de Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışına olan desteğini yineledi. Ancak satış onayını Kongre’nin vereceğine dikkat çekti.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kitinin Türkiye’ye satışı için Amerikan Dışişlerinin Kongre’ye resmi satış mektubu göndermesi gerekiyor.

Ardından Kongre’nin 15 günlük itiraz süreci başlıyor. Bir itiraz gelmediği takdirde satış gerçekleşiyor.

Hüseyin Günay Ses: ABD Kongresinde Türkiye karşıtlığı çok yüksek. Kongre, Türkiye Hamas arasındaki siyasi ilişkileri Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkileri veya Türkiye’nin Suriye’dek operasyonlarını gerekçe göstererek F-16 satışını engelleyebilir.

Biden yönetiminin elinde satış için elinde bir koz daha var.

Satışın acil olduğu belirtilerek Kongre bypass edilebilir.
Ancak Amerikan yönetimi son dönemde bu yetkisini yalnızca İsrail için iki kez kullandı.

Türkiye’ye F-16 satışı: ABD Büyükelçisi’nden İsveç vurgusu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!