Reklam Alanı!

ABD’den Türkiye F-16 satışı açıklaması

featured

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 satış süreci hakkında açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Biden yönetimi Türkiye’nin F-16 filosunu modernize etmesini destekliyor. Ancak Kongre’nin süreçte kilit rolü var.” denildi. İngiliz haber ajansı Reuters ise, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Biden yönetiminin, Türkiye’ye 20 milyar dolarlık F-16 satışını onaylaması için Kongre’ye mektup gönderdiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosunun modernizasyonu hakkında açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye tarafından onay verilmesinin ABD tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, Macaristan’ın da bu süreçte adım atmasını sabırsızlıkla beklediğini aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosunun modernizasyonunu desteklediğini belirten Patel, ancak ABD Kongresi’nin bu konuda kilit bir rol oynadığının farkında olduklarını belirtti.

Bu açıklamanın ardından akşam saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı.

İngiliz haber ajansı Reuters, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Biden yönetiminin, Türkiye’ye 20 milyar dolarlık F-16 satışını onaylaması için Kongre’ye mektup gönderdiğini duyurdu.

Gönderilen mektup henüz resmi satış mektubu değil. Biden yönetiminin Kongre’ye gönderdiği mektup bir çağrı mektubu. Biden yönetiminin Kongre üyelerini satışa onay vermeye ikna etmeye dönük bir adım. Washington, resmi mektubu ancak İsveç NATO’ya resmen üye olduktan sonra gönderecek.

Kongre’nin onay vermesi halinde Türkiye’ye F-16 satış süreci resmen başlayacak.

ABD’den Türkiye F-16 satışı açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!