1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’de hızlı yükseliş: ABD finans devleri kripto paraları desteklemeye devam ediyor

Bitcoin’de hızlı yükseliş: ABD finans devleri kripto paraları desteklemeye devam ediyor

featured

Bitcoin, dün ABD işlem saatlerinde hızlı bir yükseliş kaydederek 29.000 dolar seviyesine kadar çıktı.

Geçen haftadan bu yana Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları, geleneksel finans şirketlerinin ilgisini artırmasıyla yeniden toparlanma sürecine girdi. BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusuyla başlayan olumlu hava, dün Fidelity’nin de aynı yola başvurabileceğine dair yayılan söylentiyle devam etti.

Kripto paralarda yükselişi tetiklediğine inanılan son gelişme ise Fidelity Investments, Citadel Securities ve Charles Schwab gibi dev ABD finans şirketleri tarafından desteklenen yeni kripto para borsası EDX’in lansmanı oldu.

Dün işlemlere başlayan EDX borsası, Bitcoin ve Ethereum ticaretine odaklanarak piyasaya hızlı bir giriş yaptı. EDX, finans devlerinin desteğini arkasına alarak kripto borsalarının son günlerde yaşadığı sorunlarını aşmayı hedefleyen yaklaşımıyla şu an Bitcoin ve Ethereum’un yanında Litecoin ve Bitcoin Cash ticaretiyle işlemlere başladı. EDX Markets’in önümüzdeki dönemlerde takas merkezi de oluşturarak yatırımcıların merkezi bir karşı taraf ile ticaret yapmasına olanak tanıması bekleniyor.

trbtc
BTC
1.25%
65.784,57 USDT
treth
ETH
0.61%
3.582,27 USDT
trbch
BCH
1.39%
394,36 USDT
trltc
LTC
0.44%
74,09 USDT

CANLI Kripto Para Piyasaları Son Durum

Düzenleyici baskısına rağmen finans devlerinin desteği sürüyor
Piyasa katılımcıları ise son günlerde ABD’de düzenleyici baskısına rağmen geleneksel finans devleri tarafından desteklenen bir kripto borsasının hayata geçirilmesini son derece olumlu bir gelişme olarak yorumladı. Bu gelişmenin yanında Deutsche Bank’ın dijital varlık saklama lisansı için başvuru yapması piyasa tarafından memnuniyetle karşılanan diğer bir gelişme oldu.

Son olumlu haberlerin ardından ilk olarak 26.000 dolar seviyesinde destek bulan Bitcoin, dün %5’i aşan bir sıçrama gerçekleştirirken günü 28.300 dolardan kapattı. Asya işlem saatlerinde alımların devam etmesiyle BTC, günün ilk saatlerinde Mayıs ayının ilk haftasındaki fiyat seviyesine geri dönerek 29.000 doları test etti.

Bitcoin Cash en hızlı yükselen altcoin oldu
Piyasanın geri kalanında olumlu fiyatlamalar söz konusu. Ethereum, son 24 saatte %5 artışla 1.800 dolar bandına geri döndü. İlk 10’da %8 artışla 0,27 dolara yükselen Cardano, en çok yükselen kripto para oldu. Ancak ilk 100’de en çok talep gören altcoin, EDX Markets’in listelediği Bitcoin Cash’te oldu. BCH, son 24 saatte %25 değer artışıyla 133 dolara kadar yükseldi. Litecoin de EDX’in listelemesiyle %10’a yakın yükselişle 83 dolar bandına kadar yükseldi.

Diğer yandan Bitcoin’deki hızlı yükseliş son 24 saatte yaklaşık 150 milyon dolarlık vadeli pozisyonunun tasfiye olmasına neden oldu. Tasfiye olan pozisyonların büyük bir bölümünü satış pozisyonları oluşturdu.

Powell’ın konuşması yakından takip edilecek
Kripto para piyasaları, Wall Street destekli bir toparlanma görürken geçtiğimiz haftalarda SEC ile başlayan olumsuz görünümün dağılmaya başladığı görüldü. Bunun yanı sıra kripto piyasaları üzerinde etkisi olabileceği düşünülen diğer bir gelişme olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yapacağı konuşma dikkatle takip edilecek.

Bazı piyasa katılımcıları, yatırımcıları Powell’ın para politikası hakkında yapacağı konuşmalarda geçen haftaki şahin tonuna benzer açıklamalar yapma ihtimaline karşı temkinli olmaya davet ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bitcoin’de hızlı yükseliş: ABD finans devleri kripto paraları desteklemeye devam ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!