Reklam Alanı!

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? (2024 ocak ayı PPK faiz kararı toplantısı)

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ocak ayı faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. Bu hafta yılın ilk faiz kararını açıklayacak olan Merkez Bankası’nın ne yönde karar vereceği yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor. Peki, ocak ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Ocak ayı Merkez Bankası faiz kararının açıklanacağı tarih, ekonomiyi yakından takip eden vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Dolar, altın ve mevduat faizi gibi birçok unsuru etkileyen faiz kararları öncesinde yatırımcılar temkinli hareket ediyor. Peki, ocak ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun açıklayacağı yılın ilk faiz kararı için takvim belli oldu.

Buna göre; Merkez Bankası ocak ayı faiz kararı 25 Ocak 2024 tarihinde saat 14.00’da açıklanacak.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ NE YÖNDE?
Yurt içinde ise haziranda göreve gelen ekonomi yönetimi, özellikle enflasyonla mücadele için birçok para ve maliye politikası adımı attı. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) parasal sıkılaşma sürecine girerken, hazirandan bu yana politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 42,50’ye çıkardı.

Analistler, ekonomi yönetiminin attığı adımların enflasyonla mücadele kapsamında piyasalarda olumlu karşılandığını belirterek, 25 Ocak’ta TCMB’nin açıklayacağı yılın ilk faiz kararının yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Piyasalarda, parasal sıkılaşma ve liralaşma sürecine yoğunlaşan TCMB’nin faiz artırım trendinin sonuna yaklaştığı beklentisinin öne çıktığını ifade eden analistler, yıl sonuna doğru enflasyondaki seyre paralel faiz indirim döngüsünün başlayabileceğini bildirdi.

Öte yandan, AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkaracağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 38,75 oldu.

YILIN SON FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?
Aralık ayında yılın son toplantısını yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’e yükseltti.

Şubat ayında faizi 50 baz puan indiren Merkez Bankası, hazirandan sonra sıkılaştırma politikası uyguladı. Haziranda faizi yüzde 650 baz puan artışla yüzde 15’e çıkaran Merkez Bankası, son 7 toplantıda da yukarı yönlü adım attı.

Faizde bu yılki toplam artış 34 puan olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? (2024 ocak ayı PPK faiz kararı toplantısı)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!