Reklam Alanı!

Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir? kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu? (Dr. Hafize Gaye Erkan biyografisi)

featured

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın verdiği röportajda söyledikleri gündem oldu. İstanbul’daki kira fiyatları nedeniyle annesinin yanına taşındığını söyleyen Erkan’ın hayatı ve kariyeri merak ediliyor. Peki, Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir?

Hafize Gaye Erkan, sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edilen ve sorgulanan isimlerin başında yer almaya başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olan Hafize Gaye Erkan’ın hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, Hafize Gaye Erkan kimdir? Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001’de tamamladı.

Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katıldı.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yaptı.

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmıştır.

Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir? kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu? (Dr. Hafize Gaye Erkan biyografisi)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!