1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Memur ve emeklilerin temmuz zammı ne kadar olacak? Memur, memur emeklisi, SGK emeklisi ve Bağ-kur emeklisi maaş zammında son durum

Memur ve emeklilerin temmuz zammı ne kadar olacak? Memur, memur emeklisi, SGK emeklisi ve Bağ-kur emeklisi maaş zammında son durum

featured

Merkez Bankası’nın faiz kararı beklenirken bu karar mayısta açıklanacak nisan enflasyonunu da etkileyecek. Hal böyle olunca memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisinin temmuz zammında da önemli bir rol oynayacak. Peki şu ana kadar memurlar ve emekliler temmuzda ne kadar zam almayı garantiledi?

Milyonlarca memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren yılın üçüncü enflasyon verisi ayın başında açıklandı. Mart ayında enflasyon aylık yüzde 3.16 olarak gerçekleşti.

Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için de yüzde 4.53, Mart ayı için de yüzde 3.16 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece üçüncü aydan zam yüzde 15.05 olarak belirlendi.

Ancak bu zam Temmuz ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye kalan Nisan, Mayıs ve Haziran ayının enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor.

Memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025’in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılacak. Bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa gerçekleşecek.

Enflasyon zam oranlarından yüksek kalırsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da zam olarak maaşlarında görecek.

(Not: Enflasyon oranı eksi açıklanırsa hesaplanan birikimli oranda düşüş yaşanabilir, diğer aylar açıklanacak enflasyon verilerine göre maaşlara yansıyacak fark belli olacak)

Türkiye İstatistik Kurumu, enflasyon verilerini her ayın 3’ünde açıklıyor. Nisan ayı enflasyon rakamları da 3 Mayıs 2024 tarihinde belli olacak.

Memur ve emeklilerin temmuz zammı ne kadar olacak? Memur, memur emeklisi, SGK emeklisi ve Bağ-kur emeklisi maaş zammında son durum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!