Reklam Alanı!

Ersin Tatar: Kimsenin toprağında gözümüz yok

featured

Dün Kıbrıs’ta yaşananlarla ilgili açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Yol çalışması insani bir hareket, bizim kimsenin toprağında gözümüz yok” dedi.

BM Barış Gücü askerleri, Pile-Yiğitler Yolu Projesi’ni engellemek üzere sabah saatlerinden itibaren projenin başlanacağı alana beton bloklar yerleştirmişti.

Türk tarafının yetkililerini ve yol yapım araçlarını engellemek isteyen BM Barış Gücü askerleri, ayrıca araçlarını KKTC topraklarına park etmişti.

KKTC güvenlik güçleri ise BM’ye ait araçları bölgeden dozer yardımıyla kaldırmıştı.

Pile-Yiğitler yolu yapımı sırasında BM Barış Gücü askerleri ile çıkan arbedede, 8 KKTC polis memurunun yaralandığı açıklanmıştı.

“Kimsenin toprağında gözümüz yok”

Dün Kıbrıs’ta yaşananlarla ilgili açıklama yapan Ersin Tatar şu ifadeleri kullandı:

Yol çalışması insani bir hareket, bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Birleşmiş Milletler (BM) Güney Kıbrıs’tan çekiniyor. Bizimle de anlaşma yapmak zorundalar. Bu insanlığa aykırı bir duruş, herkesi sağduyuya çağırıyorum.

Ersin Tatar: Kimsenin toprağında gözümüz yokPile-Yiğitler yolu yapımı

“Bu yolun açılması gerekiyor”

Hafta sonu dolayısıyla çalışmanın biraz yavaşlatıldığını belirten Tatar şöyle devam etti:

Bu insani bir hareket. Bunun uzlaşı yoluyla çözülmesi temennimiz. Bu yolun açılması gerekiyor. Burada askeri bir amaç yok. Halkımızdan bu konuda çok şikayet geliyordu. Burası özel bir köy. Bizim oradaki bütün haklarımızı terk etmek durumunda değiliz. Orayı yine umduğumuz gibi yapıp, egemenliğimizi koruyacağız. İnşallah sağ duyulu bir şekilde sorunun çözüleceğine inanıyorum. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok.

Tatar’dan sulh çağrısı

BM’nin adımına tepki gösteren Tatar şunları kaydetti:

Bizi tam muhatap kabul etmiyorlar. Güney Kıbrıs’ı muhatap kabul ediyorlar, onlar da yolun yapılmasını istemiyor. Bu yolun neden yapıldığını, neyin ne olduğunu çok iyi öğrenildi. Önümüzdeki birkaç gün içinde sulh içinde çözülmesi temennimiz.

Ersin Tatar: Kimsenin toprağında gözümüz yok

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!