Reklam Alanı!

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 14 Aralık 2023 güncel altın kuru fiyatları

featured

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 14 Aralık 2023 güncel çeyrek altın, ons altın ve gram altın satış fiyatları…

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarının sonuna işaret ederek doların ve tahvil getirilerinin keskin gerilemesine neden olmasıyla kazanımlarını sürdürerek bir haftanın zirvesine yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 2 bin 35 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı 1900 lira, çeyrek altın 3 bin 123 liradan satılıyor.

ANLIK CANLI ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Fed, dün politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarken, bankanın uzun bir aranın ardından ilk defa güvercin bir mesaj verdiği görüldü.

Bankadan yapılan tahminler gelecek yıl toplamda 75 baz puanlık faiz indirimi yapılabileceği ihtimalini ortaya koydu.

Para politikası karar metninde enflasyonun yıl boyunca yavaşladığına işaret edilirken, enflasyon tahminleri bu yıl için yüzde 3,3’ten yüzde 2,8’e, 2024 için yüzde 2,5’ten yüzde 2,4’e ve 2025 için yüzde 2,2’den yüzde 2,1’e düşürüldü.

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell, sıkılaştırma döngüsünde politika faizinin muhtemelen zirvede veya zirveye yakın olduğuna inandıklarını belirterek, banka yetkililerinin ise faiz oranlarının daha da artırılmasını uygun bulmamasına rağmen bu olasılığı masadan kaldırmak da istemediğini aktardı.

Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in martta faiz indirimlerine başlama ihtimali yüzde 45’ten yüzde 87 çıktı.

GÖZLER FAİZ KARARLARINDA

Bugün Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararları yatırımcıların odağına yerleşti.

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 14 Aralık 2023 güncel altın kuru fiyatları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!