Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, ne kadar olacak? Komisyon 2. kez toplanıyor (2024 olası asgari ücret zam oranları)

featured

Asgari ücret zammının ne zaman açıklanacağı ve olası zam oranları, 7 milyona yakın asgari ücretli çalışan tarafından sorgulanıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Şimdi gözler ise 2. toplantı tarihine çevrildi. Komisyon önümüzdeki hafta 2. kez bir araya gelecek. Peki, asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, ne kadar olacak? İşte olası zam oranları.

2024 yılında geçerli olacak olan asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Geçtiğimiz hafta yapılan ilk toplantıda herhangi bir ücret konusu görüşülmedi ve gözler yeni yapılacak toplantı tarihine çevrildi. Öte yandan 2024 yılında geçerli olacak olan asgari ücret zammı için olası zam tutarları merak ediliyor. Peki, asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, ne kadar olacak?

KOMİSYON BU HAFTA 2. KEZ TOPLANACAK
Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamının belirlenmesine yönelik süreç geçtiğimiz hafta resmen başladı.

İlk toplantı sonrasında açıklamada bulunan TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, “Bugün milyonlarca kişinin gözü kulağı bugünkü toplantıdaydı. Bugünkü toplantılarımızda herhangi bir ücret konusu görüşülmedi. Pazartesi saat 13.30’da tekrar bir araya gelinecek.” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 18 Aralık Pazartesi günü 2. kez bir araya gelecek.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?
Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin bu ayın son günlerinde netleşmesi bekleniyor.

“GEÇİM ŞARTLARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURACAĞIZ”
İlk toplantı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıklama yaptı.

Bakan Işıkhan açıklamasında şunları söyledi;

“Asgari ücretin çalışanları enflasyona ezdirmeyecek en makul noktada belirlenmesi için çalışacağız. Niyetimiz asgari ücreti mutabakatla tespit etmektir. Komisyon asgari ücreti belirlerken ekonomik ve sosyal koşulları dikkate alarak bu tespiti yapmaktadır. İşçilerin geçim şartlarını göz önünde bulunduracağız.

2002 yılından bu yana asgari ücret nominal olarak 61 kata, reel olarak 3 katına çıktı. Bir yılda yüzde 107’lik zamla işçimizi enflasyonuna ezdirmedik. Refah artışından pay vermiş olduk. Asgari ücret desteğinde de 2024 için işçi ve işverenleri memnun edecek düzenlemeyi hayata geçireceğiz.”

ASGARİ ÜCRET İÇİN OLASI ZAM ORANLARI
Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar şu şekilde;

Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira

Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira

Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira

Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira

Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira

Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, ne kadar olacak? Komisyon 2. kez toplanıyor (2024 olası asgari ücret zam oranları)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bergama Haber, Gündem, Son Dakika Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!