Kök maaş nedir, nasıl hesaplanır? (Emekli kök maaş hesaplama ekranı)

SfiGGi7KcU2QW4d-Z3gRxw.jpg

Kök maaş ne olduğu ve nasıl hesaplanacağı, ocak ayı emekli maaşı zam döneminin gelmesiyle birlikte merak edilen konular arasında yer alıyor. Emekli maaşının, ek zamlar olmaksızın, ham hali anlamını taşıyan kök maaş hesaplaması kafa karışıklığı yaratabiliyor. Peki, kök maaş nedir, nasıl hesaplanır?

Emekli maaşında, ocak-temmuz dönemi zam oranlarının belli olmasıyla birlikte kök maaş hesaplamanın nasıl yapılacağı araştırılmaya başladı. Peki, kök maaş nedir, nasıl hesaplanır?

KÖK MAAŞ NEDİR?

Kök maaş, en düşük emekli maaşı sınırlaması sonrası getirilen ek zamlar olmaksızın emekli maaşının ham halidir.

Bilindiği üzere en düşük emekli maaşı sınırlaması ile sınırın altında kalan maaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eklenen zamla alt sınıra yükseltiliyor.

Bu farkların eklenmemiş halindeki emekli maaşı kök maaş olarak betimleniyor.

KÖK MAAŞ NASIL HESAPLANIR?

Örneğin kök maaşı 5 bin 500 lira olan bir emekliye, temmuz ayında yüzde 30 zam yapıldı diyelim. Bu zam 7 bin 500 lira üstünden değil 5 bin 500 lira üstünden yansıtılacak.

Emeklinin kök maaşı yüzde 30 zam sonrası 7 bin 150 TL olacak. Ancak en düşük maaş 7 bin 500 TL olduğu için yine 7 bin 500 TL maaş almaya devam edecek. Aradaki farkı Hazine karşılayacak.

Yani emekliye 7 bin 500 liranın üzerine yüzde 30 zam yapılıp 9 bin 750 lira maaş verilmeyecek.

Ancak diyelim en düşük maaş temmuzda 8 bin liraya yükseltildi. Yüzde 30 zam sonrası kök maaşı 7 bin 150 lira olan emekli 8 bin lira maaşa hak kazanacak.

Exit mobile version